Diagnostyka aut marki Opel* i Saab*

Serwis samochodów marki Opel Insignia, Niedzielskiauto
Opel Insignia Serwis, Niedzielskiauto
Serwis Opel, Niedzielskiauto
Portal motoryzacyjny NiedzielskiAuto
Kompleksowa obsługa samochodów marki Opel* oraz Saab*
Specjalistyczny artykuł o właściwej eksploatacji silnika wysokoprężnego na przykładzie jednostki B20DTH LFS w samochodach marki Opel*. Poruszyliśmy wiele aspektów technicznych właściwej eksploatacji.
Eksploatacja silnika Diesla
Jesteś tutaj  >>  Strona główna  >>  Artykuły   >>  Eksploatacja-Diesla

↓   Udogodnienia dla czytających stronę:  | Kolor tła: 

Silnik B20dth Opel Insignia
Data publikacji artykułu: 03.02.2020 Autor: Kamil Niedzielski

| Artykuł o eksploatacji silnika wysokoprężnego
Zasady eksploatacji silnika wysokoprężnego na przykładzie B20DTH (LFS). Witam ponownie. Tym razem chciałem Państwu przedstawić dwa zagadnienia w jednym artykule. Postaram się połączyć zasady prawidłowej eksploatacji silnika wysokoprężnego z opisem nowinek technicznych silnika B20DTH. Zapraszam do lektury. Zacznijmy od wypisania modyfikacji których dokonał producent i opisując je, postaram się wytłumaczyć prawidłową eksploatację silnika wysokoprężnego.

1. Uklad Paliwowy


Cały system składa się z kilku elementów. Pompy niskociśnieniowej znajdującej się w zbiorniku paliwa tłoczącej paliwo do filtra paliwa, znajdującego się pod samochodem ( strona pasażera - prawy tył ), pompy wysokociśnieniowej zlokalizowanej za blokiem silnika ( napędzanej paskiem z układu rozrządu ), listwy wysokociśnieniowej common rail oraz wtryskiwaczy paliwa. W silniku B20DTH zastosowano nowe wtryskiwacze piezoelektryczne 7-otworowe z pomiarem wielkości wtrysku, potrafiące wykonać do 10 wtrysków na cykl spalania. Ciśnienie wynosi teraz do 2000 bar, co jest wysoką wartością. Modyfikacje te oczywiście przyczyniają się do poprawy procesu spalania, zmniejszenia zużycia paliwa, poprawy kultury pracy. Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem ciśnienia rośnie również temperatura. I tutaj się zatrzymajmy. System w jakiś sposób musi poradzić sobie z odprowadzeniem ciepła. Paliwo podawane z listwy common rail do wtryskiwaczy, nie jest w całości przez nie zużywane - jego nadmiar zostaje z powrotem przetłoczony do zbiornika paliwa. Bardzo ważnym zaleceniem jest jeżdżenie z dużą ilością paliwa w zbiorniku. Daje to wymierną korzyść. Paliwo które wraca z powrotem, może wymieszać się z tym ze zbiornika i w ten sposób wychłodzić. Jeżdżenie na rezerwie nie pozwala wychłodzić paliwa, a w momencie gdy samochód porusza się w zakręcie, pompa może przez chwilę pracować na sucho ( jest ona smarowana paliwem ). Niestety producent nie przewidział chłodniczki paliwa, która czasami występują w innych markach samochodów.

Podsumowując:
- Użytkujmy samochód w taki sposób, żeby w zbiorniku znajdowało się przynajmniej 50 procent paliwa. To poprawia chłodzenie całego układu. Służy również zwiększonej żywotności wtryskiwaczy. - Tankujmy paliwa dobrej jakości. Oczywiście bardzo trudno będzie to zweryfikować. Należało by za każdym zrobić analizę pobranej próbki ale wszyscy wiemy, że to niemożliwe. Czy paliwo premium jest lepsze od zwykłego? Cóż są różne opinie. Na pewno wyższa cena będzie wynikała z ilości dodatków ( uszlachetniaczy itp. ) Niemniej jednak biorąc pod uwagę fakt, że większość ludzi tankuje tańsze paliwo, to pojawiały się informacje o dłuższym zaleganiu tych premium w zbiornikach na stacjach benzynowych. Trochę w tym prawdy może być. Są to jednak tylko domniemania, nie potwierdzone przynajmniej z mojej strony badaniami, więc nie chciałbym się tutaj wypowiadać.
Opel Insignia B20DTH pompa wysokociśnieniowa

2. Układ Adblue

Jest to system, który ma obniżać emisję tlenków azotu NOx do atmosfery. Zasada działania jest bardzo prosta. Płyn Adblue jest wtryskiwany do układu wydechowego ( a dokładniej rury wydechowej ) i w katalizatorze SCR reaguje z cząstkami NOX przekształcając je do azotu atmosferycznego N2 oraz wody. System ten składa się z wielu elementów. Pierwszym jest oczywiście zbiornik, w którym znajduje się pompa, dalej wtryskiwacz wczepiony w układ wydechowy, katalizator SCR oraz czujniki NOX. Płyn Adblue składa się z mocznika w 32,5 procentach oraz 67,5 procent wody. Zwróćmy tutaj uwagę na dość istotną kwestię: Płyn ten zaczyna krystalizować w temperaturze już rzędu -11 stopni celsjusza. Dobrze wiemy, że klimat w naszym Kraju jest zmienny, a zimy serwują dużo niższe temperatury i co wtedy? Producent rozwiązał ten problem poprzez montaż grzałki w systemie pompy oraz stworzył procedurę wstecznego pompowania płynu przy zgaszeniu silnika. W momencie kiedy wyłączymy zapłon, pompa zaczyna tłoczyć w przeciwną stronę i tym samym zasysa płyn ze wszystkich przewodów, zabezpieczając je przed zamarznięciem w minusowych temperaturach. Płyn Adblue ma też niestety określony termin ważności, trzeba brać to pod uwagę przy eksploatacji Diesla tylko w mieście, ponieważ nie będziemy wstanie szybko zużywać zawartości zbiornika. przy takim użytkowaniu samochodu, zaleca się zlanie starego płynu i zalanie nowym raz na jakiś czas. Cały układ Adlbue jest bardzo wrażliwy na jakość płynu, nie oszczędzajmy na tym. Teraz pytanie czy system ten jest awaryjny??. Zacznijmy od tego, że Opel wprowadził kampanię w 2017 roku zmieniającą dawkowanie płynu ( większe zużycie Adblue ). Jak łatwo skojarzyć, miało to poniekąd związek z aferą DieselGate Volkswagena i wszczęte w późniejszym czasie kontrolę. Jest to ważna wiadomość, dlatego że system ten nie został zaprojektowany to podawania tak dużych ilości płynu. W układzie może wystąpić szereg usterek, niestety bardzo drogich w naprawie. Do najczęstszych należą awarie czujników NOX a są dwa, gdzie cena jednego to 2100 zł. Awarie systemu grzewczego, oraz modułu sterownika. Wiele osób zapewne przy zderzeniu z pierwszą taką usterką, zdecyduje się na usunięcie systemu i to rozwiązanie nikogo nie powinno dziwić. Osobiście nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, niemniej biorąc pod uwagę cenę części podzespołów tego systemu, staje się to dużym problemem.

Podsumowując:
- Z najważniejszych zaleceń dotyczących systemu Adblue, jest tankowanie tylko i wyłącznie płynu ze sprawdzonego źródła. Najlepiej na stacji benzynowej w gotowych bańkach. Zwróćmy tylko uwagę na to żeby kupić płyn, który leżał w sklepie na półce a nie na zewnątrz koło dystrybutorów. Płyn jest wrażliwy na promienie słoneczne, a duże wahania temperatur mu nie służą. Przed wlaniem do zbiornika wymieszajmy go dobrze, gdyż na dnie mogą znajdować się skrystalizowane cząstki.
Opel Insignia B20DTH system adblue, b20dth układ adblue

3. Turbosprężarka

W silniku B20dth zastosowano sprężarkę o zmiennej geometrii. W porównaniu do starszego silnika aktuator ( serwomotor z przetwornikiem położenia ) jest tutaj elektryczny, a nie pneumatyczny. Polepsza to znacznie reakcję na naciśnięcie pedału przyspieszenia. Producent zainstalował również dodatkowy system chłodzenia pociągnięty z układu chłodzenia silnika. To rozwiązanie z pewnością wydłuża żywotność urządzenia. Pamiętajmy również o niebagatelnej roli oleju w układzie turbosprężarki. Pełni nie tylko rolę smarowania, a również odprowadzania ciepła. Co do zasad eksploatacji należy przede wszystkim pamiętać o nie gaszeniu silnika po dynamicznej jeździe. Dajmy popracować silnikowi na wolnych obrotach przez przynajmniej minutę. Schłodzimy tym samym nie tylko Sprężarkę a wszystkie układy mechaniczne. Podobna zasada dotyczy procedury odpalania zimnego silnika. Dajmy popracować dosłownie przez chwilę na wolnych obrotach, olej będzie miał szansę rozprowadzić się po całym układzie. Dopóki silnik nie osiągnie temperatury roboczej, nie wykorzystujmy całej dostępnej mocy. Zwróćmy też uwagę na to, że osiągnięcie temp 90 c płynu chłodniczego, nie jest równoznaczne z uzyskaniem takiej samej przez Olej silnikowy. Temp środka smarnego będzie rosła wolniej. Tak jak pisałem w artykule poświęconym uszczelce smoka, niebagatelne znaczenie ma tutaj również jakość środka smarnego oraz jego systematyczne wymiany. Pamiętajmy również o terminowej wymianie filtra powietrza. Element znajduje się bardzo blisko Turbosprężarki. Jego duże zanieczyszczenie ogranicza ilość zasysanego powietrza.

Podsumowując:
- Nie gaśmy od razu silnika po ostrej jeździe, nie katujmy zimnego silnika.
Opel Insignia B20DTH turbosprężarka

4. Automatyczna skrzynia biegów

Silnik B20dth może być wyposażony w skrzynię automatyczną o oznaczeniu m36 / mdk F40. Jest to przekładnia ze sprzęgłem hydrokinetycznym - czyli w mowie potocznej „ klasycznym automatem „. W dużym uproszczeniu sprzęgło składa się z dwóch wirników zanurzonych w oleju przekładniowym. Jeden od strony silnika, który obracając się wprawia w ruch olej, a zawirowania substancji zaczynają wprawiać w rotację drugi wirnik od strony napędowej i moment obrotowy jest w ten sposób przekazywany na koła. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma tutaj elementów ciernych, jak w przypadku skrzyń dwusprzęgłowych np. z grupy VW. Często padają pytania dlaczego samochód z automatem więcej pali? Właśnie za sprawą straty momentu która polega na tym, że moment nie jest przekazywany 1 do 1 ponieważ czynnikiem pośrednim na którym występuję strata jest olej. Tak więc wirnik ze strony napędu nie będzie obracał się z tą samą prędkością co drugi, lecz zawsze wolniej. Opel jednak stworzył rozwiązanie pozwalające obniżyć zużycie paliwa. Pomiędzy wirnikami znajduje się specjalny wałek, który zapina oba wirniki ze sobą w momencie gdy jedziemy ze stałą prędkością. Dzięki temu nie mamy straty momentu i samochód mniej pali. Przełożenia w skrzyni sterowane są hydraulicznie, w zadanym momencie otwiera się właściwy elektrozawór, który upuszcza ciśnienie oleju w układzie kanalików specjalnej magistrali i umożliwia zapięcie odpowiedniego przełożenia. Ważnym elementem jest tutaj olej przekładniowy, jego jakość, gęstość, lepkość. Często pada pytanie, czy wymieniać olej w skrzyni czy nie. Producent takiej procedury nie przewiduje. Osobiście zalecam wymianę przynajmniej co 80000 km przebiegu. Tak jak pisałem powyżej, jakość i gęstość oleju jest bardzo ważna. Wraz z pokonywaniem kolejnych kilometrów zaczyna się zużywać i gęstnieć, co wpływa bezpośrednio na pracę skrzyni automatycznej. Rozważmy jednak następujący scenariusz. Kupiliśmy samochód z nieznaną historią i nie wiemy, czy ktoś wymieniał olej przekładniowy czy nie. Tutaj sprawa się trochę komplikuje. Jeżeli np. przez 200000km nie wykonano takiego zabiegu, to elektrozawory przyzwyczaiły się z czasem do zwiększającej się gęstości oleju. Jeżeli w takim układzie wymienimy cały płyn to mogą one "zwariować", dlatego że w jednym momencie dostają płyn, który nie stawia takiego oporu. Wiele było przypadków samochodów z dużymi przebiegami, gdzie po wymianie oleju przekładnia padała. Obecnie możemy skorzystać z dwóch systemów wymian środka hydraulicznego. Mamy do wyboru wymianę statyczną i dynamiczną. Ta pierwsza polega na spuszczeniu całego oleju i zalania skrzyni nowym. W młodych autach z małym przebiegiem gdzie znamy całą historię, taka wymiana będzie bezpieczna. W starszych niestety już nie. Tutaj zaleca się stosowanie drugiej metody. Polega ona na podpięciu skrzyni do układu, który wyciąga część oleju zastępując go nowym częściowo. Jest to najbezpieczniejsza wymiana dla aut z dużymi przebiegami, gdzie nigdy nie wymieniano wcześniej oleju. Co do kolejnych wskazówek eksploatacyjnych mamy na pewno sposób obsługi skrzyni. Na lewarku są dostępne cztery możliwe tryby PRND. pierwszy z nich służy do zaparkowania samochodu i wyłączenia silnika i na niego chciałbym zwrócić uwagę. W momencie gdy zostawimy samochód na P, to nie jest to tak jak w przypadku skrzyni manualnej, że silnik wyłączyliśmy i auto zostało na biegu np 1 i jest bezpieczne. Tutaj tak na prawdę auto zostaje na luzie, a specjalny trzpień nasuwa się na koło z wieńcem i blokuje samochód tak, żeby się nie mógł np. stoczyć na pochyłości. Jeżeli w ten sposób zostawimy samochód, to cały jego ciężar będzie się wspierał na tym trzpieniu i całej skrzyni, to oczywiście jej na pewno nie służy. Dobrym nawykiem będzie pilnowanie zaciągania hamulca ręcznego. Zostawiając samochód na P i zaciągniętym ręcznym odciążamy przekładnię, ponieważ cały ciężar wspiera się na hamulcu ręcznym a nie skrzyni. Kolejna wskazówka dotyczy postoju np. na światłach. Część Kierowców, przełącza wtedy przełożenie na N a gdy światło zmieni się na zielone, zmienia na D i rusza. Pamiętajmy, że zmiany przełożeń, wykonywane lewarkiem zasprzęglają kolejne układy ze sobą. Taki nawyk przyczynia się do szybszego zużycia układu. Tak więc gdy zatrzymujemy się na światłach zostawmy samochód na D trzymając hamulec. Skrzynia F40 została dodatkowo zabezpieczona programowo w taki sposób, że gdy przekładnia jest zimna przełożenia następują z opóźnieniem. Tak samo dzieje się w momencie gdy auto na przykład wjeżdża pod górkę. Czujnik przechyłu to wykryje i sterownik skrzyni nakaże opóźnić zmianę biegów. Czyli będzie przeciągał jazdę na danym przełożeniu.

Podsumowując:
​ - Wymieniajmy systematycznie olej choć producent takiej procedury nie przewiduje. Olej dobrej jakości o określonych normach. - Nie katujmy samochodu na zimnym silniku. - Po zatrzymaniu pojazdu zawsze zaciągnijmy ręczny hamulec. - Zatrzymując auto na światłach nie wrzucajmy przełożenia N tylko zostawmy D i wciśnięty hamulec.

5.Filtr cząstek stałych DPF

Tutaj producent nie zastosował nowych rozwiązań, jedynie lokalizacja filtra uległa zmianie. W silniku B20DTH znajduje się on na przodzie bloku. Niemniej jednak chcę Opisać ten układ, ponieważ jego eksploatacja wpływa na wiele urządzeń w naszym pojeździe. Zacznijmy jak zwykle od opisu. Filtr cząstek stałych służy do odpylania spalin. Proces ten polega na wyłapywaniu cząstek ze spalin poprzez system mikro kanalików wkładu filtra. Filtr zastosowany w Oplu jest typu suchego. Na rynku znajdziemy również mokre ( głównie grupa samochodów PSA - peugeot , citroen , ds ), która nosi oznaczenie FAP. Wracając jednak do naszego filtra trzeba zaznaczyć, że niestety jego pojemność nie jest duża i w szybkim tempie dochodzi do jego zapchania. Producent musiał znaleźć rozwiązanie tego problemu i poradzono sobie z tym, tworząc procedurę wypalania cząstek stałych. Odbywa się to w ten sposób, że sterownik silnika zmienia wiele nastawów, w tym min. kąt wyprzedzenia zapłonu, ilość podawanego paliwa, w niektórych silnika uaktywnia dodatkowy wtryskiwacz paliwa znajdujący się w układzie wydechowym. Wszystkie te zabiegi mają na celu zwiększenie temperatury spalin, co umożliwi wypalenie zawartości filtra. Z bardzo istotnych rzeczy dotyczących obsługi szczególną uwagę na to jak poznać, że procedura wypalania trwa albo się rozpoczęła. Zalecam jazdę z włączonym komputerem pokładowym, wskazującym chwilowe spalanie. Od razu będziemy w stanie zaobserwować bardzo duże wartości spalania w chwili wypalania Filtra. Możemy również wyczuć to poprzez drgania samochodu i specyficzną pracę silnika - taką twardą. W oplu naprawdę łatwo jest to zauważyć. Niestety producent nie wyposażył pojazdu w ikonkę informującą o tym, że procedura się rozpoczęła. Taka informacja pojawi się na wyświetlaczu dopiero w momencie, gdy poziom zapchania filtra będzie tak duży, że proces wypalania stanie się koniecznością. Co należy zrobić, albo jak postępować przy rozpoczętym cyklu wypalania. Producent zaleca jazdę samochodem ze stałą prędkością z podwyższonymi obrotami na jednym biegu. Możemy jechać np. 70 km/h utrzymując obroty w granicach 3000 obrotów na minutę. Takie działanie pozwoli na zwiększenie temp spalin i umożliwi prawidłowe przepalenie zawartości filtra. Najgorszą rzeczą którą możemy zrobić, to zgaszenie silnika w trakcie trwania cyklu. Co się wtedy dzieje?? Paliwo podawane w nadmiernych ilościach nie zostanie spalone w całości, a jego część spłynie po ściankach gładzi cylindrowych i zacznie rozcieńczać olej. Nie trzeba tutaj tłumaczyć jakie są konsekwencje takiego zjawiska. Pamiętajmy też o tym, że spływanie paliwa do miski zachodzi również w momencie odpalenia zimnego silnika ( silnik pracuje jakby na ssaniu i podaje większe jego ilości). Często Klienci obserwują objaw zwiększania się poziomu oleju. To jest właśnie bezpośrednie wskazanie, nieprawidłowo przeprowadzanych cykli wypalania filtra DPF. Do samochodów wyposażonych w filtr DPF producent zaleca stosowanie olejów niskopopiołowych. I po raz kolejny zwrócę tutaj uwagę na to, jak ważne jest stosowania dobrych środków smarnych oraz trzymanie się wytycznych podawanych przez producenta co do jego jakości. Z ciekawostek układ DPF działa w bardzo prosty sposób. Mamy dwa czujniki zlokalizowane odpowiednio jeden przed filtrem, drugi za nim. Wykrycie stopnia zapełnienia jest wypadkową różnicy ciśnień między nimi. Sterownik odczytuje tą wartość i odpowiednio reaguje.

6. Inne modyfikacje silnika B20DTH

Układ wałków wyrównoważających znajdujących się w dolnej części bloku silnika, jest kolejną modyfikacją silnika B20DTH. Służą one głównie do kompensowania wibracji, drgań silnika. Oprócz tego producent zastosował nową pokrywę zaworową ( wykonaną z tworzywa sztucznego ), w której punkty mocowania śruby i uszczelki są izolowane. Kolektor dolotowy posiada izolację z materiału dźwiękoszczelnego. W pokrywie obudowy wałków rozrządu znajduje się system blow-bie ze zintegrowanym separatorem oleju ( potocznie zwany odmą - odpowietrzenie skrzyni korbowej ). Wałek rozrządu zaworów wydechowych napędza poprzez łańcuch rozrządu od skrzyni biegów wałek rozrządu zaworów dolotowych. W centralnym napinaczu łańcucha znajduje się zawór, który zapobiega przeskakiwaniu łańcucha przy uruchomieniu silnika. Wałek rozrządu zaworów wydechowych od strony skrzyni napędza również poprzez zabierak pompę próżniową. Układ rozrządu silnika jest oparty na pasku zębatym. Kolejną modyfikacją producenta jest przeniesienie pompy cieczy chłodzącej z napędu rozrządu do napędu akcesoriów, który jest realizowany poprzez pasek wieloklinowy sprężarki powietrza oraz alternatora. W celu ułatwienia obsługi samochodu, filtr oleju wraz z jego podstawą zamontowano tym razem w górnej części silnika, od strony kielicha amortyzatora po stronie pasażera. Kolejnym usprawnieniem obsługowym jest umożliwienie serwisowania pompy wysokociśnieniowej, bez konieczności demontażu całego mechanizmu rozrządu. Pokrywa rozrządu jest podzielona i jedna z jej części daje pełny dostęp do serwisu pompy wysokociśnieniowej. Kolejna modyfikacja to poprawienie mocowań klap wirowych w kolektorze dolotowym. W poprzednim silniku zdarzały się przypadki urywania klapek. Oderwana cześć może wpaść do cylindra i zrobić spustoszenie ( oczywiście nie musi ). Zaleca się co jakiś czas weryfikację systemu, a na pewno można sprawdzić np. kamerą endoskopową poziom zabrudzenia kolektora wraz z klapami od środka. To właśnie olej w połączeniu ze spalinami z zaworu egr, tworzy substancję odkładającą się na klapkach i utrudniającą ich pracę. Kolejną modyfikacją jest układ EGR z systemem chłodzenia z układu chłodzenia silnika. Warto o tym wiedzieć, ponieważ bardzo często wykonuje się błędne diagnozy np. w przypadku, gdy spaliny zaczynają przedostawać się do płynu chłodniczego, możemy odczytać jako uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Tymczasem winnym może być właśnie układ EGR. W celu eliminacji wibracji wtórnych silnika, producent umieścił zespół wałków wyrównoważających z dwoma wirującymi wałkami, napędzanymi z wału korbowego. Układ znajduje się w dolnej części silnika. Z kolejnych modyfikacji można wymienić specjalne użebrowanie górnej miski olejowej redukujące wibracje i hałas.

Opel Insignia B20DTH układ EGR
Opel Insignia B20DTH pokrywa wałków rozrządu
Opel Insignia B20DTH pompa cieczy
Opel Insignia B20DTH przepustnice wirowe
Opel Insignia B20DTH układ wtryskowy

Serdecznie dziękujemy, mamy nadzieję że artykuł okaże się dla Państwa przydatny.

Sabina i Kamil Niedzielscy

" Wszystkie artykuły są naszego autorstwa, żadne zdania nie są kopiowane. źródła wiedzy którymi się posiłkujemy to: doświadczenie własne oraz notatki z pracy w serwisie ASO OPEL, bezpośredni kontakt z Centralą GM, Instrukcje serwisowe oraz schematy Workshop, konsultacja z mechanikami z autoryzowanych serwisów Opel, literatura z zakresu Mechaniki samochodowej, weryfikacja z Instrukcjami serwisowymi oraz schematami z portalu AutoCats"

" Każdy użytkownik, który zarejestruje konto na moim portalu, powinien się zaznajomić z naszą polityką prywatności oraz RODO. Zbierane przez nas dane służą tylko i wyłącznie w celu przesyłania Państwu informacji o publikacji nowego artykułu drogą mailową. Dodatkowo dzięki zalogowaniu mogą Państwo pisać komentarze pod artykułami i wymieniać się uwagami. Administratorem Danych jestem ja Sabina i Kamil Niedzielski. Dane przechowywane są na hostingu, na którym osadzono stronę. Dane nie będą nikomu przekazywane, udostępniane, wykorzystywane. W każdej chwili na prośbę użytkownika usuwam wszystkie zapisane informacje. W razie niejasności proszę o kontakt."